Ülkelerin en ilginç geleneksel yemekleri;

Hindistan’a seyahat etmeyi planlıyorsan iki elini de kullanmaya alışmalısın. Burada iki elin de kendine özel işlevleri vardır ve sağ el yemek yerken kullanılır. Eğer sol elini kullanırsan üzerine ters bakışlar çekebilirsin, çünkü sol el kendini temizlemek için kullandığın ‘tuvalet’ elindir.

Ayrıca, sağ elini kullandığında yiyeceklerin tadının daha güzel geldiği ve yiyecek ile onu üreten doğayla daha büyük bir bağ kurduğun da söylenir. Kısacası, ellerini yıkamalı ve tabağa hangi elinin uzandığına da dikkat etmelisin. Bu ipucu Sri Lanka ve Orta Doğu’nun bazı bölgeleri için de geçerli.

Daha fazlası: Hindistan’a seyahat etmen için 12 neden

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
Yeni DelhiUçak bileti bul →Otel bul →
BombayUçak bileti bul →Otel bul →
JaipurUçak bileti bul →Otel bul →

Hindistan için uçak bileti fiyatlarını karşılaştırHindistan için otel fiyatlarını karşılaştır

Güney Kore gelenekleri

Buradaki kuralımız yemeğin kendisinden ziyade kullandığın araç gereçlerle ilgili. Güney Kore’de de, tıpkı pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, yemek yemediğin zamanlarda yemek çubuklarını bir kâse pirincin içine batırılmış bırakman saygısızlık olarak görülür. Bunun nedeni, görüntünün ölüleri onurlandırmak için yakılan tütsüleri anımsatması olduğu kadar, aynı zamanda sana sunulan yemeği takdir etmiyor gibi görünmen de olabilir.

Yani, çubuklarına hâkim olmalı ve onları kullanmayı bitirince ilk aldığın yere koymalısın. Böylece hiçbir sorunla karşılaşmazsın. Koreli bir arkadaşına mektup yazmayı mı düşünüyorsun? Kullanacağın kalem rengini doğru seçtiğine emin olmalı ve kırmızı mürekkep kullanmaktan kesinlikle uzak durmalısın. Bu hareketin kırmızı mürekkeple adı yazılan kişilere ölüm ve acı getirdiği söylenildiğinden yanlış bir izlenim verebilirsin.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
SeulUçak bileti bul →Otel bul →
JejuUçak bileti bul →Otel bul →
GwangjuUçak bileti bul →Otel bul →

Güney Kore için uçak bileti fiyatlarını karşılaştır Güney Kore otel fiyatlarını karşılaştır

Birleşik Krallık gelenekleri

İlginç gelenekler- Londra metrosunda sağda beklediğin sürece hiçbir sorun yaşamayacaksın
Londra metrosunda sağda beklediğin sürece hiçbir sorun yaşamayacaksın

Kaçınılmaz gecikmeler, karmaşık rotalar ve bir araya sıkıştırılmış milyonlarca yolcu göz önüne alındığında Londra Metrosu korkutucu görünebilir.

Ancak, birinin burada işleyebileceği belki de en büyük günah, yürüyen merdivenlerin sol tarafında beklemek ve böylece Tube adı verilen bu cehennemin en yoğun zamanlarından bir an önce kaçmak isteyen öfkeli yolcuların yolunu kapamaktır. Genellikle abartılı görülen İngiliz nezaketinin sınırlarını zorlamak istemiyorsan sağ tarafta beklediğinden emin ol.

Eğer şehrin yerlilerinden biri sana akşam treninin kalkacağı saatin “half seven” (buçuk yedi) olduğunu söylüyorsa, aslında akşam 7:30’u kastediyor. Bu rahatsız edici İngiliz kalıbı, belirtilen saatin aslında 6:30 olduğunu düşünecek İskandinavlar, Almanlar ve Hollandalılar için bir parça daha sıkıntılıdır. Ancak, yanlış anladıysan bile en azından gittiğin yere bir saat önce ulaşmış olacaksın.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
LondraUçak bileti bul →Otel bul →
ManchesterUçak bileti bul →Otel bul →
LiverpoolUçak bileti bul →Otel bul →

Birleşik Krallık’a uçak bileti araBirleşik Krallık otel fiyatlarını karşılaştır

Nikaragua gelenekleri

Bir Nikaragualının öpücük verir şekline bürünmüş yüzünü ciddiye alarak sakın onları öpmeye kalkışma. Nikaragua ve diğer Latin Amerika ülkelerinde parmakla işaret etme hareketi yerini dudakla işaret etmeye bırakmıştır.

Klasik bir dudak büzme hareketi ve işaret edilmek istenen kişi ya da yere doğru kafayı belli belirsiz bir şekilde uzatmak, işaret etmek istediğin şey için yeterlidir. Bu vücut dili hareketi Filipinler’de de yaygındır.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
ManaguaUçak bileti bul →Otel bul →

Nikaragua uçak bileti fiyatlarına göz atNikaragua otel fiyatlarını karşılaştır

İsveç gelenekleri

Eğer İsveçlilerden İsveç’i tek kelimeyle tarif etmelerini istersen, “lagom” belki de en çok duyacağın kelime olabilir. Tek kelimeyle açıklanamayacak bir İsveç terimi olan bu kelime “kıtı kıtına yeter” veya “herkese yeter” gibi anlamlara geliyor.

Lagom ne çok fazla ne çok az şeye sahip olmak, masadaki herkese yetecek bir şeyler sunabilmek, her şeyi ölçülü ve adil şekilde yapmakla ilgilidir ve İsveç’in eşitliğe verdiği değeri gösterir. Yani, İsveç’te olduğun sürece lagom geleneğine uymaya özen gösterdiğin sürece büyük bir uyum sağlayacağına emin olabilirsin.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
StockholmUçak bileti bul →Otel bul →
GöteborgUçak bileti bul →Otel bul →
MalmöUçak bileti bul →Otel bul →

İsveç uçak bileti fiyatlarını karşılaştırİsveç otel fiyatlarını karşılaştır

İtalya gelenekleri

İlginç gelenekler- Gerçek bir İtalyan gibi davranmak istiyorsan caffé içmelisin
Gerçek bir İtalyan gibi davranmak istiyorsan caffé içmelisin

Ye, Dua Et, Sev maceranın ‘Ye’ bölümündeysen bir sonraki geleneğimize uyman çok kolay olacak. İran’dakinin aksine, İtalya’dayken tabağında hiç yemek bırakmamalısın; yoksa ev sahibin hazırladığı yemeği beğenmediğini düşünebilir.

Yemeğinin her bir lokmasından büyük zevk aldığını göstermenin en iyi yolu ‘scarpetta’ yapmaktır. Tam karşılığı ‘küçük ayakkabı’ olan scarpetta, aslında tabakta kalan sosa batırmak için kopardığımız küçük bir ekmek parçasıdır. Bu küçük ayakkabı tüm tabağı dolaşır ve sonunda tabağı yeni yıkanmış gibi tertemiz hale getirir.

Tatlı olarak cappuccino içmek için hemen heveslenmesen iyi olur. İtalyanlar hazımsızlığa yol açmasın diye dolu mideyle sıcak süt içmemeleri gerektiğini iyi biliyorlar. Bu yüzden sabah saatleri geçtikten sonra köpüklü herhangi bir kahve içmekten uzak durmalı ve tercihini caffé (tek porsiyonluk espresso için kullanılan klasik bir tabir) yönünde kullanmalısın.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
RomaUçak bileti bul →Otel bul →
MilanUçak bileti bul →Otel bul →
VenedikUçak bileti bul →Otel bul →

İtalya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırİtalya otel fiyatlarını karşılaştır

Bulgaristan gelenekleri

Evet ve hayır demek konusunda bütün bildiklerini unut ve Bulgaristan’da tam tersini yap. Burada evet için kafanı sağa ve sola sallamak ve hayır için aşağı ve yukarı sallamak dışında bir şey yaparsan yanlış anlaşılabilirsin.

Söylentiye göre, evet ve hayır için beden dili işaretlerini değiştirmelerinin kökeni, Ortodoks Bulgarların, Osmanlı yönetimi altında dinlerini inkâr etmeleri istendiğinde yaptıkları bir protestoya dayanıyormuş. Evet ve hayır mimiklerinin o günden beri tersine çevrildiği söyleniyor. Efsane doğru mudur bilinmez ama evet için “da” ve hayır için de “ne” demeyi öğrenerek yanlış anlaşılma korkusundan kurtulabilirsin.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
SofyaUçak bileti bul →Otel bul →
VarnaUçak bileti bul →Otel bul →
BurgazUçak bileti bul →Otel bul →

Bulgaristan uçak bileti fiyatlarını karşılaştırBulgaristan otel fiyatlarını karşılaştır

Japonya gelenekleri

İlginç gelenekler- Bir Japon evine girerken ayakkabılarını çıkarıp terlik giymelisin
Bir Japon evine girerken ayakkabılarını çıkarıp terlik giymelisin

Japonya’da birinin evine davet edildiğinde ayaklarına dikkat etmeyi unutma! Ev sahibinin evine onur ve saygı gösterdiğinin bir işareti olarak ayakkabılarını kapının girişinde bırakmalısın.

Ancak, birinin evinde çıplak ayakla dolaşmak saygısızlık olarak kabul edildiğinden çoraplarını kesinlikle çıkarmamalısın. Çoraplarında delik varsa endişelenmene gerek yok, çünkü Japonların evlerinde konukları için genellikle “uwabaki” denilen ev terlikleri bulunuyor.

Yemek servis edildiğinde de eriştelerden çıkan şapırtı korosuna katılmayı unutma: yemeğini ses çıkararak yemen kesinlikle tavsiye edilen bir hareket.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
TokyoUçak bileti bul →Otel bul →
OsakaUçak bileti bul →Otel bul →
OkinawaUçak bileti bul →Otel bul →

Japonya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırJaponya uçak bileti fiyatlarını karşılaştır

Rusya gelenekleri

Rusya’da içki içmek akşamdan kalma olmakla eşdeğer bir durum. Burada tek bir kural var ve o da bardağın dibini görmek. Ev sahibin bir shot veya küçük bir bardak votka koyduğunda, onu tek bir dikişte içmen ve bardağı boşalmadan masaya koymaman beklenir.

Votkayı geri çevirmek kabalık olarak görüldüğünden muhtemelen bardağının her dolduruluşunda bir dikişte içmen gerekecek. Acımasız bir döngü mü? Belki. İyi zaman geçirmek mi? Kesinlikle.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
MoskovaUçak bileti bul →Otel bul →
St. PetersburgUçak bileti bul →Otel bul →
KazanUçak bileti bul →Otel bul →

Rusya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırRusya otel fiyatlarını karşılaştır

Fransa gelenekleri

İlginç gelenekler- Fransız bağlarında hoş geldin öpücüğü
Fransız bağlarında hoş geldin öpücüğü

Fransa’da merhaba demek mi istiyorsun? Öpüşmek için kaç kere eğilmen gerekeceğini bilmen gerekiyor. Fransa’nın bazı bölgelerinde, erkeklerin de kadınların da, arkadaşlarıyla, aileleriyle ve tanıdıklarıyla merhabalaşırken ve vedalaşırken birbirlerini yanaklarından öpmeleri normal bir davranış olarak görülüyor; hatta ilk defa karşılaşıyor olsalar bile.

Güneydoğu bölgesinde kendini karşındakinin yanağını üç kere öperken bulacaksın ve kuzeybatıda da her yanak iki kere öpülmeden merhabalaşman tamamlanmış olmuyor. Finistère veya Deux-Sèvres gibi diğer bölgelerde ise sadece tek bir yanaktan bir kere öpmen gerekiyor. Bunlar yeterince karışık değilmiş gibi, dudak dudağa denk gelmemek için öpüşmenin doğrultusu konusunda kendini yerlilerin yönlendirmesine bırakman en iyisi olur!

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
ParisUçak bileti bul →Otel bul →
NiceUçak bileti bul →Otel bul →
MarsilyaUçak bileti bul →Otel bul →

Daha fazlası: Paris’in 12 gizli harikasıFransa uçak bileti fiyatlarını karşılaştırFransa otel fiyatlarını karşılaştır

Brezilya gelenekleri

Brezilyalılar dakikliğe yepyeni bir boyut katan kendi zaman algılarına sahipler. Hoş bir Brezilya evindeki bir feijoada (bir tür kuru fasulye) ziyafetine davet edildiysen, erken veya tam zamanında gitmek yerine bir saat geç gitmeyi düşünmelisin.

Burada ev sahibini hazırlıksız yakalamamak ve çok istekli de görünmemek için davete katılan kişinin en az bir saat geç gitmesi ortak bir anlayıştır. O yüzden, plajda biraz daha fazla takıl, günbatımını izle ve partiye şık ve uygun bir şekilde geç (yani tam zamanında) git.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
Sao PauloUçak bileti bul →Otel bul →
Rio de JaneiroUçak bileti bul →Otel bul →
SalvadorUçak bileti bul →Otel bul →

Brezilya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırBrezilya otel fiyatlarını karşılaştır

Türkiye gelenekleri

İlginç gelenekler- Türkiye’de her saat çay saatidir
Türkiye’de her saat çay saatidir

Eğer Türklere kolayca uyum sağlamak istiyorsan inanılmaz miktarda çay içmeye kendini hazırlamalısın. Türkiye’de kahvaltıda, öğle yemeğinden sonra, öğle molasında, akşam yemeğinden sonra ve misafirperver bir Türk’ün seni evine davet ettiği her zaman çay servisi yapılır.

O zarif ince belli çay bardağını boş olarak masaya her bıraktığında da buharı tüten çayla yeniden doldurulur. Bu sonsuz çay akışını nasıl mı durduracaksın? Çok basit! Çay kaşığını yatay olarak çay bardağının üzerine koymak, sessiz bir ‘teşekkür ederim, bu kadarı yeterli’ anlamına gelir.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
İstanbulUçak bileti bul →Otel bul →
İzmirUçak bileti bul →Otel bul →
AntalyaUçak bileti bul →Otel bul →

Daha fazlası:Türkiye’de görülmesi gereken yerlerTürkiye uçak bileti fiyatlarını karşılaştırTürkiye otel fiyatlarını karşılaştır

Çin gelenekleri

Yemeğinden memnun kaldın mı? Çin’in belirli bölgelerinde sessiz bir geğirme yemeğin beğenildiğini vurguladığından tavsiye edilir. Aynı gelenek Suudi Arabistan’ın bazı bölgelerinde de geçerlidir. Topluluk içinde geğiremez misin? Sadece ‘yemek çok güzeldi’ demen bile yeterli olacaktır.

Diğer bir not olarak da, iş seyahatine çıktıysan, birlikte yapacağınız işe duyduğun saygıyı göstermek için kartvizitini iki elinle uzatmalısın. Tercüme edilmiş bir kartvizit de iş yapacağın kişiden ekstra puan kazanmanı sağlayacaktır.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
ŞanghayUçak bileti bul →Otel bul →
PekinUçak bileti bul →Otel bul →
GuangzhouUçak bileti bul →Otel bul →

Çin uçak bileti fiyatlarını karşılaştırÇin otel fiyatlarını karşılaştır

Avustralya gelenekleri

İlginç gelenekler- Avustralya’da barbekü partisine kendi biranı getirmeyi unutma
Avustralya’da barbekü partisine kendi biranı getirmeyi unutma

Avustralyalı harika arkadaşlarla tanıştın ve pazar günü barbekü partisine mi davet edildin? Şanslısın! Dünyanın bir ucunda yaşayan bu insanlar inanılmaz konuksever olsalar da onlardan barbekü partisinde önüne sınırsız karides koymalarını beklememelisin.

Partiye adımını attığında bir kolunun altında buz gibi biralarının, diğer kolunun altında da ızgaraya konulacak et veya vegan tercihinin olduğundan emin ol. Buranın geleneklerine göre herkes kendi yiyecek ve içeceklerini getirir.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
SidneyUçak bileti bul →Otel bul →
MelbourneUçak bileti bul →Otel bul →
AdelaideUçak bileti bul →Otel bul →

Avustralya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırAvustralya otel fiyatlarını karşılaştır

Macaristan gelenekleri

Bira ve şen bir ruh hali her ne kadar buranın olmazsa olmazlarındansa da, kadeh kaldırırken bardakları kesinlikle birbirine tokuşturmamalısın. 150 yılı aşan bir süredir uygulanan bu geleneğin kökeni, 1849’daki bağımsızlık savaşından galip çıkan düşman Avusturya İmparatorluğu generallerinin zaferi kutlarken kendilerini beğenmiş bir ifadeyle kadeh tokuşturmalarıyla bağlantılıdır.

Eğer ne yapacağını bilmiyorsan, kadehini uzatmaman yeterli. Özellikle de bir Avusturyalıysan!

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
BudapeşteUçak bileti bul →Otel bul →
DebrecenUçak bileti bul →Otel bul →

Macaristan uçak bileti fiyatlarını karşılaştırMacaristan otel fiyatlarını karşılaştır

Danimarka gelenekleri

İlginç gelenekler- Kopenhaglılara bisikletinle eşlik et ve kurallara uymayı unutma
Kopenhaglılara bisikletinle eşlik et ve kurallara uymayı unutma

Kopenhag’da bisiklete binmek mi istiyorsun? Kırmızı ışıkta sağa dönmediğinden emin olmalısın. Hem Danimarkalıların tepkisini çekebilirsin hem de ceza alma riskiyle karşılaşabilirsin. Kısa bir süre önce cezalar iki katına çıkarılarak 1000 DKK’ya (£115) ulaştı ve o parayı plajda buz gibi Carlsberg’lere harcamanın daha iyi olacağını sen de biliyorsun.

Londra metrosunun geleneğine benzer şekilde, yarış ediyormuş gibi giden bisikletçilerinin kornalarıyla karşılaşmak istemiyorsan şeridin sağını kullanmalısın. Trafikteki araçları rahatsız etmemek için Kopenhag’ın sola dönüş kuralına çalışmayı da ihmal etme. Bu dönüş kuralında doğrudan sola dönmek yerine, önce kavşakta dümdüz devam ederek geliş yönüne dik istikametteki bisiklet şeridine gelerek duracak ve ondan sonra tekrar düz bir geçişle dönüşünü tamamlamış olacaksın.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
KopenhagUçak bileti bul →Otel bul →
AalborgUçak bileti bul →Otel bul →

Danimarka uçak bileti fiyatlarını karşılaştırDanimarka otel fiyatlarını karşılaştır

Norveç gelenekleri

Norveçlilerin, genellikle elle yenen sandviç ve pizza gibi yemekler de dâhil olmak üzere, çoğu yiyeceği çatal bıçakla yeme gibi bir alışkanlıkları vardır. Tuhaf bakışlarla karşılaşmak istemiyorsan, Norveç’teyken nasıl yemen gerektiğinden emin olamadığın durumlarda çatal bıçak kullanmaya devam edebilirsin.

Bir partiye davet edildiğinde kendi içkilerini getirmeyi de unutma. Diğerlerinin getirdiklerini paylaşma imkânın yok değilse de, ellerin boş gittiğinde üzerine dikkat çekeceğine emin olabilirsin.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
OsloUçak bileti bul →Otel bul →
BergenUçak bileti bul →Otel bul →
StavangerUçak bileti bul →Otel bul →

Norveç uçak bileti fiyatlarını karşılaştırNorveç otel fiyatlarını karşılaştır

Tayland gelenekleri

İlginç gelenekler- Bangkok’taki Chatuchak hafta sonu pazarında rengârenk kıyafetler arasından sana yakışanı bul
Bangkok’taki Chatuchak hafta sonu pazarında rengârenk kıyafetler arasından sana yakışanı bul

Tayland’ın katılmak isteyeceğin eğlenceli geleneklerinden biri de haftanın her gününde farklı renklerde giyinmektir. Astrolojik bir tabloya göre, o gün onurlandırılan tanrıyla ilişkilendirilmiş renkler, o gün giyilecek rengi de belirliyor.

Tanrı Surya’nın günü olan pazar günlerinde kırmızı ve tanrı Shukra’nın günü olan cuma günlerinde ise açık mavi giyebilirsin. Her günün bir de kötü şans getiren renkleri olduğundan, valizini hazırlamadan önce tabloya bir göz atmak isteyebilirsin.

Tayland’ın en iyi yerel lezzetlerini bulmak için bakışlarını suya doğru çevirmelisin. Bangkok’tan arabayla bir buçuk saat uzaklıktaki Amphawa yüzen pazarına giderek, ızgarada pişirilen balıkları nehir kenarına doluşarak bekleyen Taylandlıların arasına karışma fırsatını kaçırma. Restoran bölümlerini doğrudan geç ve yerel ürünlerin oluşturduğu yüzen manzarayı izlemek için suya dönük oturma bölümlerinde en ön sıradan yerini kap.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
BangkokUçak bileti bul →Otel bul →
PhuketUçak bileti bul →Otel bul →
KrabiUçak bileti bul →Otel bul →

Daha fazlası: Tayland’ın en güzel adalarıTayland uçak bileti fiyatlarını karşılaştırTayland otel fiyatlarını karşılaştır

İspanya gelenekleri

Pek çoğumuzun uzun süredir unuttuğu bir çocukluk zevki olan öğleden sonra kestirmeleri İspanya’da hala yaşamaya devam ediyor. ‘La siesta’ olarak adlandırılan bu uyku seansı, gün ortasında iş veya okuldan çıkıp biraz dinlenme veya öğle yemeği yeme haline dönüşen uzun ömürlü bir gelenek.

Ufak tefek işlerini la siesta sırasında halletmeyi düşünüyorsan yanılıyorsun, çünkü buradaki işletmelerin çoğu öğleden sonra 2 ila 4 arasında kapılarını kapatıyor. Neyse ki, daha büyük kozmopolit şehirlerde bazı büyük mağazalar iş yapmaya devam ediyor. Siestanın İspanya’nın rahat ritmini günümüze kadar koruduğunu gösteren en iyi örneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
BarselonaUçak bileti bul →Otel bul →
MadridUçak bileti bul →Otel bul →
MalagaUçak bileti bul →Otel bul →

İspanya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırİspanya otel fiyatlarını karşılaştır

Hollanda gelenekleri

İlginç gelenekler- Hollanda’daki bir doğum gününde pasta ve muhabbet
Hollanda’daki bir doğum gününde pasta ve muhabbet

Doğum günleri tüm dünyada coşkuyla kutlanır ama Hollanda’da doğum günü söz konusu olduğunda sabahlara kadar süren partiler beklememelisin. Bu gösterişten uzak etkinlikler genelde bir pastanın çevresine toplanıp pasta yemekten ibarettir.

Doğum günü çocuğunu kutlamaya ek olarak, dolaşarak diğer aile üyelerini kutlamak da zorunludur. Eğer ailesinin söz geçiremediği bir gencin doğum günü kutlanıyorsa bu gelenek biraz daha önemli hale geliyor – sonuçta alabilecekleri tüm desteğe ve cesarete ihtiyaçları var.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
AmsterdamUçak bileti bul →Otel bul →
EindhovenUçak bileti bul →Otel bul →
RotterdamUçak bileti bul →Otel bul →

Hollanda uçak bileti fiyatlarını karşılaştırHollanda otel fiyatlarını karşılaştır

Filipinler gelenekleri

Bir başkasının evine girilirken ortamda yaşlı biri bulunuyorsa o kişinin hayır duasını almak adettendir. Yaşlı olan kişi kendiliğinden elini senin alnına değdirerek kutsamadıysa, ‘mano po’ diyerek bunu ondan rica edebilirsin. Burada ‘mano’ eli ve ‘po’ da saygıyı vurguluyor. Bu eli alnına koyma hareketi, Malezya ve Endonezya gibi komşu İslam kültürlerinde yaşlılara ve öğretmenlere uygulanan ‘salim’ hareketiyle de benzerlik gösterir.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
ManilaUçak bileti bul →Otel bul →
CebuUçak bileti bul →Otel bul →

Filipinler uçak bileti fiyatlarını karşılaştırFilipinler otel fiyatlarını karşılaştır

Finlandiya gelenekleri

İlginç gelenekler- Finlandiya’da sıcak bir sauna seansından daha yerel bir adet bulamazsın
Finlandiya’da sıcak bir sauna seansından daha yerel bir adet bulamazsın

En azından bir kelime de olsa Fince konuşabildiğini biliyor muydun? Sauna! Arkadaşlarla veya aile üyeleriyle ısıtmalı bir ahşap odada oturarak terlemek, Finlandiya ziyaretinde kaçamayacağın, kökleri çok derinleşmiş bir Fin geleneğidir.

Eğer iş seyahati yapıyorsan, pazarlıklar yapıldıktan sonra saunaya davet edilmek ender görülen bir durum değildir ve anlaşmayı sağladığına dair iyi bir işarettir. Yeterince cesur olduğunu düşünüyorsan mayo da giymeyebilirsin; saunalar çıplaklığın cesaretlendirildiği, yadırgamanın yaşanmadığı bir bölge olarak görülür.

Popüler şehirlerUçak BiletiOtel
HelsinkiUçak bileti bul →Otel bul →

Finlandiya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırFinlandiya otel fiyatlarını karşılaştır

Daha genel bir tavsiye olarak, eğer dünyanın herhangi bir yerindeki bir dini anıtı ziyaret ediyorsan, her ihtimale karşı yanında bir şal ve kapalı burunlu ayakkabı getirmeni öneriyoruz. Bazı kurumlar örtünmeni gerektirirken, bazıları da ayakkabılarını tamamen çıkarmanı isteyebilir. Bu adetlere uymadığın takdirde çevrenden tepki görebilir ve saygısızlıkta bulunmuş olabilirsin.

Merakını korumayı da unutma! Bu kuralları yeni kültürlerin bir parçası olmanı kolaylaştıran ve yeni yerlerle yeni şeyler görürken eğlenmeni sağlayan bir anahtar olarak görebilirsin. Hangi ülkede olursan ol, yerel adetlerle ilgili soru sormaya sakın çekinme! Bu seni utanç verici bir durumdan kurtarabileceği gibi, kültürlerini öğrenme isteğin ev sahibini çok mutlu da edebilir.

Daha fazla seyahat fikrine ne dersin? Kültürlerarası arkadaşlıklar kurulmasını sağlayarak barışı destekleyen uluslararası çocuk yardım kuruluşu CISV ile momondo’nun farklılıkları birlikte nasıl kucakladığı hakkında bilgi alabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir